שנת 1923 נחשבת לשנת הייסוד של כפר הנוער מאיר שפיה. בשנה זו מוקם במושבה "מעון ליתומות" ממלחמת העולם הראשונה. את אותן יתומות תיאר ביאליק ששהה מספר חודשים במקום כ"פאורות עלי עיין" בפואמה היפה שכתב עליהן. בשנת 1925 פורשת "הדסה הצעירה" את חסותה על המקום, ועם הגעתם של הבנים הופך "מעון היתומות" ל"כפר הילדים מאיר שפיה".

כפר הילדים יהפוך רשמית ל"כפר הנוער מאיר שפיה" בשנת 1957 כאשר ייחתם הסכם שיתוף פעולה בין "הדסה ארה"ב" לבין מדינת ישראל. מיום היווסדו ועד עצם היום הזה, עברו בין כותלי הכפר אלפי נערים ונערות שמצאו כאן בית חם ומקום חינוך בו יכלו לרכוש דעת וערכים רבים, ביניהם את "ערך העבודה" ובמיוחד את ערך העבודה החקלאית.

גם היום נושא החקלאות מהווה נדבך מרכזי בהוויה החינוכית וחניכי הכפר ותלמידיו משולבים במשק החקלאי המגוון שכולל רפת, לולים, גידולי שדה, יחידה לחקר בחקלאות אורגניך, כרמים, ואפילו יקב שמייצר מידי שנה כ 5000 בקבוקים של יין משובח.

על פעילותו החנוכית זכה הכפר פעמיים בפרס שר החינוך ( בשנת 1989 ובשנת 1999).

בשנת 2004 הכפר פתח את שעריו בפני תלמידים מיישובי הסביבה והוכר רשמית כ"בית ספר ייחודי על איזורי למדעי החיים והחקלאות". כיום לומדים בבית הספר קרוב ל 600 תלמידים, מחציתם במסגרת תכנית "מופת". החבירה ל"עמותת מופת" הזניקה את ביה"ס מעלה, והיום הוא נחשב כבית ספר מוביל במרחב החינוכי באזור.

 

דרך כביש 4 פונים שמאלה צומת פראדיס לכוון יקנעם. בצומת המרומזרת הבאה פונים שמאלה ועולים לכפר.
 
מכיוון יקנעם:
נוסעים על כביש 70 דרומה ואחרי בת שלמה בצומת המרומזרת הבאה פונים ימינה ועולים לכפר.
היחידה עוסקת בטיפול בנערים המבקשים לעצמם כלים להתמודדויות שלהם בדרכם בחיים. היחידה מספקת תשובות ודרכי פעולה במצבים של משבר ומצוקה מחד וכן מלווה , יוזמת ומפתחת פרויקטים ועבודה קבוצתית בשיתוף פעולה עם הפנימיה וביה"ס.
החידה לטיפול בפרט מלווה את הצוותים החינוכיים והטיפוליים באמצעות ישיבות צוותים מסודרות ומובנות לצורך חשיבה משותפת וחלוקת תפקידים. הצוות ביחידה רואה בשיתוף הפעולה המערכתי מקור לחיוניות, כלי להתקדמות בעבודה תוך סיעור מוחין פורה שאיגוד כוחות מפרספקטיבות שונות. היחידה גם יוזמת השתלמויות וסדנאות שונות לנערים בחתכי גיל שונים, לנערים העסוקים בתכנים שונים ועסוקים בפרוייקטים שונים. בנוסף, ישנה התערבות דומה מול הצוות הרב מקצועי בביה"ס ובפנימיה. 
                       
היחידה רואה חשיבות גדולה לעבודה עם הורי הנערים ומשפחותיהם ורואה בעבודה המשותפת עמם אמצעי ומטרה. בנוסף, בתחום המשפחתי, עסוק צוות היחידה באיתור ומיון משפחות מארחות לנערים אשר משפחותיהם אינן נמצאות בארץ או שאינן מסוגלות להכילם בחופשות ובחגים. האירוח הנו על בסיס התנדבותי ומלווה על ידי היחידה לאורך כל הדרך. אנו זוכים לשיתוף פעולה פורה עם עשרות משפחות בקהילה הפותחות את ביתן וליבן לפני הנערים שלנו. היחידה מהווה גשר לקהילה ועובדת בשיתוף מלא עם אנשי מקצוע ואחרים הקשורים לנערים. הקווים המנחים את היחידה הנם קווים של אופטימיות, מקצועיות, עשייה לשם השגת מטרה תוך הידברות ושיתוף פעולה תוך התמודדות עם מצבים מורכבים.
 
כל אלה יחד עם שילוב מטרות ארוכות טווח ע"י הגדרת יעדים, תוך התאמת פעילותנו לצרכי הנערים והמקום, הם ה 'אני מאמין' של היחידה לטיפול בפרט.
 
undefined
 
צוות השירות הסוציאלי
 עו"ס מעין בורשטיין     רכזת השירות הסוציאלי:  maayan@shfeyah.org.il
ניר חרמון פסיכולוג nirhermon@hotmail.com
עו"ס ליעד אייזנמן        liad_e@yahoo.com
עו"ס דוד שפיר           d_shfir@yahoo.com
עו"ס הדר רוזן hadar.seagel@gmail.com
עו"ס הילה קריגר חג'ביhilahk@gmail.com
ענת שטרן          anat_stern@hotmail.com

הארגון התמקד בתמיכה בתחומי הרפואה, החברה והחינוך בישראל, בארצות הברית וברחבי העולם. הארגון תמך ותרם רבות למימון הייעור ולמימון פרויקטים חלוציים ברחבי ישראל. הארגון סייע גם בהעלאת אלפי ילדים ובני נוער לישראל באמצעות "עליית הנוער". בנוסף לכל פעולות ההתנדבות, פעלה הדסה רבות גם לקידום הרעיון הציוני בארצות הברית ובמקביל גם לקידום זכויות נשים, זכויות אדם ולמלחמה בעוני ובנחשלות.

ארגון הדסה הפך במהרה לארגון הנשים היהודי הגדול בארצות הברית. הוא היה אחראי להקמתם של שני בתי חולים בירושלים, ובתפוצות, לבניית בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים ולהקמתו של בית הספר לאחיות.

לאחר הקמתה של מדינת ישראל המשיך וממשיך ארגון הדסה בפעולתו בתחום הרפואה, הנוער והשירותים הסוציאליים. הוא תורם למימון פרויקט ייבוש החולה ולשתילת מאות אלפי עצים לזכרם של מיליוני קורבנות השואה. הוא סיפק שירותים רפואיים לעולים חדשים וליישובים ערביים בישראל

במסגרת בית הספר נערכו ימי ספורט גדולים כלל שכבתיים מוצלחים ביותר וכן בסוף השנה נערכו, בוחן בגרות כלל שכבתי בחינוך גופני לכלל שכבת יב’ ומופע ראווה גדול ויפה של החינוך הגופני, אשר כלל בתוכו מצגת סיכום סוף שנה בחינה”ג (ראה יוטיוב – “שפיה מעצמת ספורט 2015”). ראוי לציין כי במהלך כל השנה הוקמו נבחרות ספורט, אשר יצאו לייצג אותנו בכבוד רב בתחרויות הרבות של המינהל ההתיישבותי (12 תחרויות) ותרמו רבות לשמירת המוראל ושמחת החיים בקרב התלמידים. מסגרת הנבחרות כללה בתוכה את הנבחרות הבאות: נבחרת אתלטיקה  בנים/בנות , נבחרת מרוץ שדה , נבחרות כדורגל וקט רגל בנים, נבחרות כדורשת / מחניים בנות, נבחרת כדורסל בנים ו”הנבחרת” של מועדון הריצה של כפר הנוער מאיר שפיה  בנים/בנות, אשר כללה בתוכה שיא של משתתפים ומשתתפות והיוותה את חוד החנית של גאוות הכפר. לסיכום הפעילויות שנערכו השנה ניתן לומר כי יש חשיבות גדולה לעיסוק בתחום הספורט בקרב הילדים והנוער בגיל ההתבגרות, ויחד עם זאת חשוב לציין כי הספורט מעצים ומשרה ביטחון עצמי גבוה בקרב המשתתפים בפעילויות הספורט. ביטחון עצמי ומסוגלות אשר מוקנית לו בזכות הספורט משמשים מעין מקפצה לילד כאשר הוא מבין שהוא מסוגל להעתיק את ההצלחה בספורט לתחומים אחרים בחיים כגון הישגים בלימודים ובחיי החברה השונים. לסיכום ניתן לציין כי השנה הייתה עשירה בעשייה חיובית בתחום הספורט , שיתוף הפעולה בין הגורמים השונים היה טוב והילדים נהנו מקשת רחבה של חוגים ונבחרות בתחום הספורט ולשמחתנו גם בחרו להשתתף בהם במספרים יפים.